Protoiereu-mitrofor Valeriu Zero

– Născut la 29.07.1963 în s. Zăicani raionul Râșcani

\r\n

– A absolvit Școala medie Nr. 1 din or. Drochia în anul 1980

\r\n

– A absolvit Institutul Pedagogic ”Alecu Russo” din or. Bălți, facultatea ”Fizică și Matematică” în anul 1986.

\r\n

– În perioada anilor 1986 – 1990 a predat disciplinele de fizică și matematică în or. Drochia.

\r\n

– Din 1990 – 1991 a învățat în Școala duhovnicească din Chișinău.

\r\n

– Hirotonit în treapta de diacon la 3 februarie 1991, s. Glinoaca, raionul Edineț.

\r\n

– Hirotonit în treapta de preot la 23 februarie 1991 în Biserica ”Nașterea Maicii Domnului” din s. Petreni, raionul Drochia.

\r\n

– 12 iunie 1991 – decorat cu ”nabedrenic” în catedrala ” Sfântul Teodor Tiron” din or. Chișinău.

\r\n

– 1991 – 1994 este paroh al Bisericii ”Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din s. Hiliuți, raionul Râșcani cu deservirea satului Șaptebani a aceluiași raion.

\r\n

– Din 5 septembrie 1994 numit paroh al Bisericii ”Nașterea Maicii Domnului” din s. Boșcana, raionul Criuleni.

\r\n

– 26 noiembrie 1995 – decorat cu ”Crucea de Aur” în Biserica ”Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din s. Dubăsarii Vechi, raionul Criuleni.

\r\n

1993 – 1997 face studiile la seminarul duhovnicesc din or. Odesa.

\r\n

31 ianuarie 1998 este ridicat în SANUL de PROTOIEREU în Biserica ”Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din s. Hârtopul Mare, raionul Criuleni.

\r\n

– 1998 – 2002 face studiile la Academia Teologică din Moldova, or. Chișinău obținând Diploma de Licență cu specialitatea ”Teologie Pastorală – Pedagogică”

\r\n

– La 27 februarie 1996 numit în funcția de paroh al Bisericii ”Sfinții Împărați Constantin și Elena” s. Cimișeni, raionul Criuleni.

\r\n

– Din 16 februarie 1998 este numit cleric al bisericii ”Schimbarea la Față a Mântuitorului” din or. Chișinău.

\r\n

– 3 septembrie 1998 – decorat cu ”Palița” în Biserica ”Schimbarea la Față a Mântuitorului” din or. Chișinău.

\r\n

20 ianuarie 1999 – decorat cu ”Cruce cu Pietre Scumpe” în Biserica ”Schimbarea la Față a Mântuitorului” din or. Chișinău.

\r\n

– 4 aprilie 2010 – decorat cu ”MITRĂ” în Catedrala ”Nașterea Mântuitorului” din or. Chișinău.

\r\n

– 23 ianuarie 2011 – decorat cu medalia „Binecredinciosul Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt”.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *