Orarul slujbelor DUMNEZEIEŞTI OCTOMBRIE — 2013

4 octombrie (Vineri) Sf. Ap. Codrat. Sf. Ierarhi Dimitrie, Isaachie și Meletie.

\r\n

700 — Acatistul la Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului, numită „Cu trei mâini”.

\r\n\r\n

6 octombrie (Duminică)  Duminica a XV-a după CINCIZECIME. ZĂMISLIREA CINSTITULUI SLĂVITULUI PROOROC ÎNAINTEMERGĂTORULUI ŞI BOTEZĂTORULUI IOAN.

\r\n

1600  (Sâmbătă seara) —Rânduiala Vecerniei şi a Utreniei cu Ceasul I.

\r\n

800 — Ceasurile III şi VI.

\r\n

830 — Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos.

\r\n

900 — Dumnezeiasca Liturghie.

\r\n

— După săvârşirea Dumnezeieştii Liturghii – Te-Deum şi Rânduiala Panihidei pentru cei adormiţi.

\r\n\r\n

\r\n

9 octombrie (Miercuri)  SFÂNTUL APOSTOL ȘI EVANGHELIST IOAN TEOLOGUL

\r\n

1600  (Marți seara) —Rânduiala Vecerniei şi a Utreniei cu Ceasul I.

\r\n

800 — Ceasurile III şi VI.

\r\n

830 — Dumnezeiasca Liturghie.

\r\n

—   După săvârşirea Dumnezeieştii Liturghii – Acatistul Sf. Apostol Ioan Teologul. Rânduiala Panihidei pentru cei adormiţi.

\r\n\r\n

\r\n

11 octombrie (Vineri)  Cuv. Hariton Mărturisitorul. Soborul Sf. Părinți de la Lavra din Kiev.Cuvioșii Chiril și Maria. Sf. Veaceslav.  

\r\n

 700 — Acatistul la Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului, numită „Cu trei mâini”.

\r\n\r\n

\r\n

13 octombrie (Duminică)  Duminica a XVI-a după CINCIZECIME. Sf. Irh. Mihail. Sf. Sfințiți Mucenici Grigorie, Petru.

\r\n

1600 (Sâmbătă seara) —Rânduiala Vecerniei şi a Utreniei cu Ceasul I.

\r\n

800 — Ceasurile III şi VI.

\r\n

830 — Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos.

\r\n

900 — Dumnezeiasca Liturghie.

\r\n

— După săvârşirea Dumnezeieştii LiturghiiTe-Deum şi Rânduiala Panihidei pentru cei adormiţi.

\r\n\r\n

\r\n

14 octombrie (Luni)   Acoperământul Preasfintei Stăpâneib Noastre Născătoarei de Dumnezeu şi pururea Fecioarei Maria. Soborul tuturor SFINTILOR care s-au preaslăvit pe pământul Moldovei.

\r\n

1600 (Duminică seara)  Rânduiala Vecerniei. Litia.  Rânduiala Utreniei cu Ceasul I.

\r\n

800 — Ceasurile III şi VI.

\r\n

830 — Dumnezeiasca Liturghie.

\r\n

— După săvârşirea Dumnezeieştii LiturghiiAcatistul Maicii Domnului. Te-Deum şi Rânduiala Panihidei pentru cei adormiţi.

\r\n\r\n

\r\n

18 octombrie (Vineri) Sf. Muceniță Haritina. Sf. Ierarhi Petru, Alexie, Iona, Macarie, Filip, Iov, Ermoghen, Tihon, Filaret, Inochentie, Macarie.  

\r\n

700 — Acatistul la Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului, numită „Cu trei mâini”.

\r\n\r\n

\r\n

20 octombrie (Duminică)  Duminica a XVII-a după CINCIZECIME Sf. Mucenici Serghie, Vah, Pelaghia. Cuv. Martinian.                                                         

\r\n

1600  (Sâmbătă seara) — Rânduiala Vecerniei şi a Utreniei cu Ceasul I.

\r\n

800 — Ceasurile III şi VI.

\r\n

830 — Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos.

\r\n

900 — Dumnezeiasca Liturghie.

\r\n

— După săvârşirea Dumnezeieştii LiturghiiTe-Deum şi Rânduiala Panihidei pentru cei adormiţi.

\r\n\r\n

\r\n

 25 octombrie (Vineri)  Sf. Mucenici Prov și Andronic. Sf. Muceniță Domnica. 

\r\n

700 — Acatistul la Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului, numită „Cu trei mâini”.

\r\n

—   După săvârşirea AcatistuluiTAINA SFÂNTULUI MASLU.

\r\n\r\n

\r\n

 27 octombrie (Duminică)  Duminica A XVIII-a după CINCIZECIME. POMENIREA SFINȚILOR PĂRINȚI DE LA AL VII-lea SINOD ECUMENIC (787). CUVIOASA PARASCHEVA, OCROTITOAREA MOLDOVEI.

\r\n

1600 (Sâmbătă seara) —Rânduiala Vecerniei şi a Utreniei cu Ceasul I.

\r\n

800 — Ceasurile III şi VI.

\r\n

830 — Acatistul Cuvioasei Parascheva.

\r\n

900 — Dumnezeiasca Liturghie.

\r\n

— După săvârşirea Dumnezeieştii Liturghii – Acatistul şi Rânduiala Panihidei pentru cei adormiţi.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *