Programul Întâlnirii Internaționale a Tinerilor Ortodocși 2017

sursa foto: www.doxologia.ro

Vineri, 1 septembrie 2017
Ora Descrierea acţiunii
12:00 – 17:00 Primirea și cazarea participanților (în cămine)
17:00 Cina (în regim catering la cămine înainte de plecarea în Grădina Palas pentru festivitatea de deschidere)
17:00 – 18:00 Toți tinerii, purtând tricoul întâlnirii, se îndreaptă spre Grădina Palas
18:00 – 20:30 Deschiderea oficială – Grădina Palas Prezentator: Daniel Buzdugan și Roxana Chebac
20:30 Deplasare spre locurile de cazare
Sâmbătă, 2 septembrie 2017
06.30-08.00 Sfânta Liturghie – opțional, în bisericile arondate ( Sf. Nicolae Copou, Sf. 40 de Mucenici, Sf. Iulian din Tars, Toma Cozma, Buna Vestire)
08:00 – 08:30 Rugăciunile de dimineață (în locurile special amenajate)
08:30 – 09:00 Mic dejun (în regim catering)
09:30 – 10:00 Deplasare spre facultățile/liceele partenere. La intrarea în școală/facultate fiecare tânăr va extrage un bilețel care îi va indica numărul sălii unde va participa la dezbateri.
10:00 – 12:00 Sesiunea I În sălile de clasă/de seminar: prezentare și dezbateri pe teme stabilite. Grupuri de maximum 20 de tineri, din diferite regiuni ale țării
12:00 – 13:00 Prânz (în regim catering)
13:00 – 15:00 Sesiunea a II-a În sălile de clasă/de seminar: dezbateri pe teme stabilite.
15:00 – 17:30 Timp liber/Vizitarea orașului Iași
17:30 – 18:00 Deplasare spre Grădina Palas pentru conferință
18:00 – 20:00 Conferința: Tânărul în căutarea libertățiiPr. Constantin Necula Prezentator: Daniel Buzdugan
20:00 – 20:15 Rugăciunea de seară – Grădina Palas
21:00 – 21:30 Cina (în regim catering la cămin)
Duminică, 3 septembrie 2017
08:00 – 8:15 Rugăciunile de dimineață ( în locurile special amenajate)
09:00 – 12:30 Sfânta Liturghie arhierească – Scenă Catedrală Mitropolitană – Bulevardul Ştefan cel Mare
12:30 – 13:00 Deplasare spre cămine/locurile de servire a mesei de prânz
13:00 – 14:00 Prânz (tinerii cazați în căminele Copou servesc prânzul în cămine iar ceilalți la locurile indicate de responsabilii de grup)
14:30 – 15:00 Deplasare spre Parcul Expoziției/Grădina Botanică
15:00 – 16:30 Participare liberă a grupurilor/participanților la:

  • Târgul Meșterilor Populari și  la Festivalul Bucuriei – spectacol de muzică populară cu participarea grupurilor de tineri din Arhiepiscopia Iașilor în Parcul Expoziției.
  • Spectacol de muzică folk susținut de tineri, în Amfiteatrul din Grădina Botanică;
  • Vizitarea Grădinii Botanice, acces gratuit pe baza ecusonului
16.30 – 17:00 Deplasare spre Parc Copou pentru participarea la Marșul Tinereții
17:00 – 17:15 Pregătirea pentru Marșul Tinereții
17:15 – 18:30 Marșul Tinereții Traseu: Parcul Copou, Biblioteca ”Mihai Eminescu”, Bulevardul Independenței, Mănăstirea Golia, Biserica Sfântul Nicolae Domnesc, Bulevardul Ștefan cel Mare, Catedrala Mitropolitană.
18:45 – 19:00 Rugăciunea de seară – Catedrala Mitropolitană
19:00 – 20:00 Cină (în locurile indicate de responsabilii de grup)
20:00 – 22:30 Concert în fața Palatului Culturii Holograf Orchestra Lăutarii și  Maestrul Nicolae Botgros Ion Paladi
22:30 Plecare spre cămine
Luni, 4 septembrie 2017
08:00 – 08:45 Mic dejun (în regim catering)
08:45 – 09:15 Depalasare spre Catedrala Mitropolitană – Bulevardul Ştefan cel Mare
09:15 – 09:45 Rugăciunile de dimineață
09:30 – 11:30 Închiderea evenimentului: cuvântul tinerilor, mesajul către tineri al Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Teofan și predarea ștafetei eparhiei care se anunță ca organizator pentru 2018
11:30 – 12:00 Surpriza organizatorilor
12:30 – 13:30 Plecarea grupurilor

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.